Yelena Kiryllow Opiekun Rocznika V
Skąd : Archangielsk Różdżka : 10,5 cala, brzoza Ermana, średnio elastyczna, elegancka, rdzeń z włosa wili - matki Ubiór : Prosta sukienka w kolorze ciemnej zieleni, sięgająca przed kolana i pozbawiona rękawów, idealnie komponuje się z karnacją dziewczyny. Liczba postów : 101
| Temat: Poprawność Pisania - Porady Czw Lip 14, 2011 12:16 pm | |
| Większość z was zna podstawowe zasady rządzące pisaniem postów, w końcu nie różnią się one wiele od wypracowań, dla przypomnienia podam jednak kilka punktów.
1. Pamiętamy o poprawnej pisowni, również nazw z Harry’ego Pottera, oraz zachowaniu prawidłowej interpunkcji i poprawności gramatycznej.
2.Wypowiedzi bohaterów zawsze zaczynamy od myślników. Mile widziane jest odróżnienie ich z tekstu, poprzez pogrubienie, lub nadanie im innej barwy.
3. Przed znakami interpunkcyjnymi nigdy nie stawiamy spacji, wyjątkiem jest myślnik. Zawsze natomiast dajemy spację po wszystkich znakach np.: przecinku, kropce, wykrzykniku, znaku zapytania itp.:
4. Myśli bohaterów piszemy z pomocą kursywy, lub umieszczamy je w cudzysłowie z jednoczesnym podkreśleniem, że są to myśli naszej postaci.
5. Wszystkie liczebniki pisze się słownie. Wyjątek stanowią daty, w których dzień miesiąca oraz rok możemy zapisać cyframi.
6. Jeżeli wypowiedź naszego bohatera, rozdzielamy wykonywaną przezeń czynnością, wówczas : a) Wtrącając w zdanie czynność, jeśli jest ona jako przecinek np: Słyszeliście może ostatnie doniesienia – zapytała cicho – na temat rodziny Malfoya? Zaczynamy wówczas opisywaną czynność i drugą część wypowiedzi z małych liter. b) Jeśli między dwa zdania wtrącamy czynność np: Nie miałam takich planów – rzekła Alicja. – Jeśli jednak bardzo ci na tym zależy, możemy się spotkać później. Czynność zaczynamy z małej litery, kończymy kropką, po czym drugą wypowiedź zawsze zaczynamy od dużej litery. Zdania tego typu piszemy w jednej linijce.
7. Czasem zdanie złożone lepiej podzielić na kilka pojedynczych.
8. Unikajmy powtórzeń, w naszym języku znajdziemy wiele zamienników dla jednego słowa. | |
|